22 Haziran 2009 Pazartesi

Ateş eden serbest, slogan atan hapiste

Esenyurt'ta fabrika önünde bildiri dağıtan iki işçi güvenlik görevlisinin ateş açmasıyla yaralandı, saldırıyı protesto etmek isteyenlere polis müdahale etti. Sonuç: Dört protestocu tutuklanırken işçilere ateş açan güvenlik görevlisi serbest bırakıldı

İSMAİL SAYMAZ

Esenyurt’ta, işçi kurultayı için bir tekstil fabrikası önünde bildiri dağıtan iki işçiye fabrikadan çıkan güvenlik görevlisi ateş etti. Biri omzundan, diğeriyse bacağından yaralandı. Saldırıyı protesto için fabrika önünde eylem yapan Esenyurt İşçi Platformu’na (EİP) polis müdahale etti. Üçü kadın dört protestocu ‘kuvvetli suç şüphesinin varlığı’ nedeniyle ‘polise mukavemetten’ tutuklanırken, aynı mahkeme, “Havaya ateş ettiğim doğrudur. Ancak benden başka ateş edenler de oldu” diyen saldırganı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

EİP’e üye Mehmet Ergül ve Tahsin Alıcı 28 Haziran’daki işçi kurultayının duyurusu için 8 Haziran’da tekstil fabrikalarının yoğun olduğu Haramidere’deki Sabra Tekstil Fabrikası önünde bildiri dağıtmaya koyuldular. Avukatlarının iddiasına göre, fabrikadan çıkan bir grup “Burada dağıttırmayız” diyerek ateş açtı. Ergül omuzundan, Alıcı bacağından vuruldu. İddiaya göre Alıcı, düştüğü yerde dövüldü ve bacağına yeniden ateş edildi.
İki işçi hastaneye kaldırılırken, fabrikanın Zeki Tekin adlı güvenlik görevlisi gözaltına alındı. Olayı öğrenen EİP’liler protesto için fabrikanın önünde toplanıp bildiri okudu.
Ardından polis dağılmaları uyarısında bulundu. Tutanağa göre ‘Sopa ve taşlarla saldırmaları üzerine havaya ateş açılmış, dağılmayınca müdahale edilmiş, ancak yine taş ve sopalarla saldırılmıştı’. Tutanağa göre mukavemet sonucu polis H.A. ve İ.A.’nın taşla başı yarıldı, D.A.’nın sol elmacık kemiği yaralandı.
Grup, saldırgan Zeki Tekin’in ardından Esenyurt Polis Merkezi’ne götürüldü. Üç polis; 24 yaşlarındaki S.T. ve M.C. ile 27 yaşındaki E.B.E. adlı kadın eylemcilerle 19 yaşındaki D.E. adlı erkek eylemciyi, kendilerine taş atıp yaraladıkları iddiasıyla teşhis etti. Dört eylemci ‘memura görevini yaptırmamak için direnme’, Zeki Tekin’se ‘silahla kasten yaralama’ suçundan tutuklanmaları istemiyle Büyükçekmece 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
Mahkeme; polise direnmediklerini, taş atıp sopa kullanmadıklarını anlatan dört eylemciyi ‘kuvvetli suç süphesinin varlığı ve adli kontrol hükümlerinin yetersizliği’ kuşkusuyla tutukladı.
Ardından, işçilerin yaralanmasına neden olan Zeki Tekin, hâkim karşısına çıktı. “Havaya ateş ettiğim doğrudur. Ancak benden başka ateş edenler de olmuştur” diyen Tekin, ‘atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil, delillerin henüz tam toplanmamış oluşu, hangi silahla ateş edildiğine dair tespitin yapılmayışı’ nedeniyle tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı

0 yorum: